14.05.2017
Bakü 2017 İslami Dayanışma Oyunları’nda, milli sporcularımız 14 Mayıs’ı da birçok başarı ve madalya ile kapatmayı başardı. Boks, artistik cimnastik, judo, atıcılık, yüzme ve tenis sporlarında aldığımız sonuçlar aşağıdaki şekilde oluştu:
Boks
Hakan Doğan (60kg): Çeyrek finalde Azeri rakibi Javid Chalabiyev’e 5-0 yenildi.
Önder Sipal (69kg): Son 16’da Ürdünlü rakibi Zeyad Eashash’a 5-0 yenildi.
Burak Aksın (91kg): Çeyrek finalde Türkmenistanlı Shatlyk Saryyev’i 5-0 yendi.
Artistik Cimnastik Erkekler
Kulplu Beygir Eleme
4. Ferhat Arıcan (13.650)
8. Ahmet Önder (12.400)
14. İbrahim Çolak (10.250)
Atlama Masası Eleme
2. Ahmet Önder (14.100)
5. Ferhat Arıcan (13.400)
Barfiks Aleti Eleme
2. Ferhat Arıcan (13.450)
3. Ahmet Önder (13.300)
14. İbrahim Çolak (11.000)
Takım Finali
1. Türkiye (163.450)
2. Azerbaycan (161.700)
3. İran (152.150)
Artistik Cimnastik Kadınlar
Denge Eleme
3. Göksu Üçtaş Şanlı (11.650)
7. Demet Mutlu (10.550)
8. Ekin Morova (9.650)
Yer Eleme
1. Göksu Üçtaş Şanlı (12.900)
3. Demet Mutlu (12.550)
Takım Finali
1. Azerbaycan (99.300)
2. Türkiye (96.050)
3. Endonezya (92.050)
Judo
Kadınlar -70kg
Şükran Bakacak: Finalde Gulnoza Matniyazova’ya yenilerek gümüş madalya kazandı.
Kadınlar -78kg
Çağrı Güzelsoy: Finalde Tunuslu Sarra Mzougui’ye yenilerek gümüş madalya kazandı.
Kadınlar +78kg
Kayra Sayit: Finalde Azerbaycanlı Iryna Kındzerska’yı mağlup ederek altın madalya kazandı.
Kadınlar Görme Engelli -57kg
Zeynep Çelik: Bronz madalya maçında Özbek Sevinch Salaeva’yı mağlup ederek madalyanın sahibi oldu.
Kadınlar Görme Engelli -70kg
Ayten Özyürük: Bronz madalya maçında Özbek rakibi Gulruh Rahimova’ya mağlup oldu.
Erkekler -81kg
İlker Güldüren: Finalde İranlı Saeid Mollaei’ye yenilerek gümüş madalya kazandı.
Erkekler -90kg
Batuhan Efemgil: Ürdünlü İbrahim Khalaf’ı mağlup ederek bronz madalya kazandı.
Erkekler -100kg
Ali Erdoğan: Çeyrek finalde Azeri Elmar Gasimov’a elendi.
Erkekler +100kg
Feyyaz Yazıcı: Çeyrek finalde Cezayirli Nadjib Temmar’a yenildi.
Erkekler Görme Engelliler -66kg
Recep Çiftçi: Bronz madalya maçında Mohammed Kamel Bellabas’ı mağlup ederek madalyanın sahibi oldu.
Erkekler Görme Engelliler -73kg
Serdar Aydın: Azeri Natig Talibov’a bronz madalya maçında yenildi.
Erkekler Görme Engelliler +100kg
Dursun Hayran: Azeri İlham Zakiyev’e bronz madalya maçında yenildi.
Atıcılık
Erkekler 25m Çabuk Atış Tabanca
2. Murat Kılıç (20) – Gümüş Madalya
Erkekler Trap
2. Oğuzhan Tüzün (39) – Gümüş Madalya
Havalı Tüfek Karışık Takım
3. Türkiye: Bronz madalya
Yüzme
100m Kadınlar Serbest Stil Yarı Final
1. İlknur Nihan Çakıcı (56.51)
7. Sezin Eligül (58.83)
Kadınlar 100m Sırtüstü Final
1. Ekaterina Avramova: Altın madalya (1:01.60)
2. Halime Zulal Zeren: Gümüş madalya (1:03.37)
Kadınlar 50m Kurbağalama Final
1. Gülşen Beste Samancı: Altın madalya (31.89)
2. Victoria Zeynep Güneş: Gümüş madalya (32.20)
Kadınlar 50m Kelebek Final
1. Aleyna Özkan: Altın madalya (27.66)
2. Sezin Eligül: Gümüş madalya (27.70)
Kadınlar Takım 4x200 Serbest Final
1. Türkiye: Altın madalya (8:16.47)
2. Endonezya: Gümüş madalya (8:22.59)
3. Pakistan: Bronz madalya (10:02.14 1)
Erkekler 200m Serbest Final
2. Erge Can Gezmiş: Gümüş Madalya (1:50.31)
3. Doğa Çelik: Bronz Madalya (1:50.44)
Erkekler 400m Serbest Final
3. Kaan Özcan: Bronz madalya (3:56.74)
8. Nezir Karap: 4:07.53
Erkekler 1500m Serbest Final
3. Ediz Yıldırımer: Bronz madalya (16:02.76)
Erkekler 100m Sırtüstü Yarı Final
3. Ege Başer (56.24)
4. Doruk Tekin (56.28)
Erkekler 200m Kurbağalama Final
2. Alpkan Örnek: Gümüş madalya (2:17.58)
4. Oktay Can Emirbayer (2:18.79)
Erkekler 100m Kelebek Final
1. Kaan Türker Ayar: Altın Madalya( 52.75)
2. Ümit Can Güreş: Gümüş madalya (53.02)
Erkekler 200m Karışık Final
1. Metin Aydın: Altın madalya (53.02)
6. Alpkan Örnek (2:10.39)
Tenis
Erkekler Takım
Türkiye – Özbekistan: 3-0
Kadınlar Takım
Türkiye – Azerbaycan: 3-0