16.05.2017
Bakü 2017 İslami Dayanışma Oyunları’nda, milli sporcularımız bugün atletizm, boks, atıcılık, yüzme, taekwondo ve halter müsabalarında önemli başarılar elde etti. 8 altın, 10 gümüş ve 4 bronz olmak üzere toplam 22 madalya ile kapattığımız 16 Mayıs’ta sporcularımızın aldığı sonuçlar aşağıdaki şekilde oluştu:
Atletizm
Erkekler 100m Finali
1. Ramil Guliyev: Altın madalya (10.06)
6. Emre Zafer Barnes (10.45)
Erkekler 5000m Finali
5. Ali Kaya (13:30.24)
9. Ramazan Özdemir (13:37.58)
Erkekler Gülle Atma F57 Finali
8. Musa Davulcu (8.86)
Kadınlar 100m Finali
3. Mizgin Ay: Bronz madalya (11.71)
7. Nimet Karakuş (11.87)
Kadınlar 800m Elemeler
5. Meryem Akdağ: Finale yükseldi (2:06.00)
10. Emine Hatun Tuna: Elendi (2:09.36)
Kadınlar 400m Engelli Elemeler
4. Elif Gören: Finale yükseldi (58.60)
7. Büşra Yıldırım: Finale yükseldi (1:02.46)
Kadınlar 3 Adım Atlama Finali
4. Cemre Bitgin (12.63)
Kadınlar Çekiç Atma Finali
2. Kıvılcım Kaya Salman: Gümüş madalya (67.41)
4. Tuğçe Sahutoğlu (62.71)
Boks
Erkekler 64kg
Volkan Gökçek: Ürdünlü rakibi Obada Alkasbeh’e çeyrek finalde 5-0 yenildi.
Erkekler 75kg
İhsan Erdoğan: Çeyrek finalde Azeri rakibi Kamran SHAKHSUVARLY’a 5-0 yenildi.
Erkekler 81kg
Cem Karlıdağ: Faslı rakibi Chouaib Ouahdi’yi çeyrek finalde 3-2 yenerek yarı finale yükseldi.
Atıcılık
Erkekler 10m Havalı Tabanca Finali
2. Yusuf Dikeç: Gümüş madalya (239.7)
5. Tuğrul Özer (177.4)
7. İsmail Keleş (137.6)
Erkekler Skeet Finali
4. Salih Hafız (30)
5. Salahi Zaimoğlu (21)
Yüzme
Kadınlar 200m Serbest Stil Finali
1. Selen Özbilen: Altın madalya (2:02.82)
2. Gizem Bozkurt: Gümüş madalya (2:03.89)
Kadınlar 50m Sırtüstü Finali
1. Ekaterina Avramova: Altın madalya (28.51)
2. İlayda Kargın: Gümüş madalya (29.19)
Kadınlar 100m Kurbağalama Finali
1. Viktoria Zeynep Güneş: Altın madalya (1:08.72)
2. Gülşen Beste Samancı: Gümüş madalya (1:10.13)
Kadınlar 100m Yarı Finali 1
1. Gizem Bozkurt: Finale Yükseldi (1:04.22)
Kadınlar 100m Yarı Finali 2
1. Aleyna Özkan: Finale yükseldi (1:01.85)
Kadınlar 400m Karışık Finali
1. Viktoria Zeynep Güneş: Altın madalya (4:45.18)
4. Defne Kurt (5:07.48)
Kadınlar 4x100 Serbest Stil Takım Finali
1. Türkiye: Altın madalya (3:47.77)
Erkekler 100m Serbest Stil Yarı Finali
2. Doğa Çelik: Finale yükseldi (51.19)
3. Kemal Arda Gürdal: Finale yükseldi (51.27)
Erkekler 800m Serbest Stil Finali
3. Ediz Yıldırımer: Bronz madalya (8:16.66)
Nezir Karap: Yarışmadı
Erkekler 50m Sırtüstü Finali
3. İskender Baslakov: Bronz madalya (25.84)
4. Doruk Tekin (25.89)
Erkekler 100m Kurbağalama Finali
1. Demir Atasoy: Altın madalya (1:01.39)
2. Hüseyin Emre Sakcı: Gümüş madalya (1:01.52)
Erkekler 200m Kelebek Finali
2. Kaan Özcan: Gümüş madalya (1:59.80)
3. Samet Alkan: Bronz madalya (2:00.92)
Taekwondo
Kadınlar -53kg
Zeliha Agris: Finalde İranlı Nahid KIYANICHANDEH’e 8-5 yenilerek gümüş madalya kazandı.
Erkekler -58kg
Cihat Çakmak: Çeyrek finalde Özbek rakibi Niyaz Pulatov’a 16-15 yenildi.
Erkekler -54kg
Deniz Dağdelen: Yarı finalde Azeri rakibi Gashim Magomedov’a 6-0 yenildi.
Kadınlar -46
Rukiye Yıldırım: Finalde Endonezyalı rakibi Dhean Fajrin’i 19-17 mağlup ederek altın madalya kazandı.
Kadınlar -57kg
Durdane Altunel: Finalde Azeri rakibi Yaprak Eris’e 5-4 yenilerek gümüş madalya kazandı.
Halter
Erkekler 77kg
Celil Erdoğdu: Gümüş madalya (totalde 319kg)
Erkekler 94kg
4. İbrahim Arat (totalde 368kg)