Spor Dalları ve Sporcularımız
Atıcılık
Disiplin
|
Sporcu
|
Skeet
|
Çiğdem Özyaman
|
Tabanca 10 m
|
|
Tabanca 10 m
|
|
Tabanca 50 m
|
|
Tabanca 50 m
|
|
Trap
|
Nihan Kantarcı
|
Trap
|
|
Atletizm
Disiplin
|
Sporcu
|
100 m
|
|
100 m Engelli
|
|
10000 m
|
|
1500 m
|
Aslı Çakır Alptekin
|
1500 m
|
Gamze Bulut
|
1500 m
|
|
1500 m
|
Tuğba Karakaya
|
20 Km Yürüyüş
|
Semiha Mutlu
|
3000 m Engelli
|
Binnaz Uslu
|
3000 m Engelli
|
Gülcan Mıngır
|
3000 m Engelli
|
|
3000 m Engelli
|
|
400 m
|
Pınar Saka
|
400 m Engelli
|
Nagihan Karadere
|
4x400 m Bayrak Kadınlar
|
Birsen Engin
|
4x400 m Bayrak Kadınlar
|
Elif Yıldırım
|
4x400 m Bayrak Kadınlar
|
Meliz Redif
|
4x400 m Bayrak Kadınlar
|
Özge Akın Gürler
|
4x400 m Bayrak Kadınlar
|
Sema Apak
|
5000 m
|
Dudu Karakaya
|
5000 m
|
|
800 m
|
Merve Aydın
|
Cirit Atma
|
|
Çekiç Atma
|
|
Çekiç Atma
|
|
Çekiç Atma
|
|
Disk Atma
|
Ercüment Olgundeniz
|
Gülle Atma
|
Hüseyin Atıcı
|
Maraton
|
Bahar Doğan
|
Maraton
|
|
Maraton
|
|
Maraton
|
Ümmü Kiraz
|
Uzun Atlama
|
|
Yüksek Atlama
|
Burcu Ayhan Yüksel
|
Badminton
Basketbol
Disiplin
|
Sporcu
|
|
|
|
|
|
Emine Tuğba Palazoğlu
|
|
Esmeral Tunçluer
|
|
|
|
Kuanitra Holingsvorth
|
|
|
|
Nilay Kartaltepe
|
|
|
|
|
|
Yasemin Begüm Dalgalar
|
|
Yasemin Horasan
|
Bisiklet
Disiplin
|
Sporcu
|
Yol Yarışı
|
Ahmet Akdilek
|
Yol Yarışı
|
Ahmet Akdilek
|
Yol Yarışı
|
Kemal Küçükbay
|
Yol Yarışı
|
Miraç Kal
|
Boks
Disiplin
|
Sporcu
|
49 kg
|
Ferhat Pehlivan
|
52 kg
|
|
60 kg
|
Fatih Keleş
|
64 kg
|
Yakup Şener
|
75 kg
|
|
81 kg
|
Bahram Muzaffer
|
Cimnastik
Güreş
Disiplin
|
Sporcu
|
120 kg Grekoromen
|
|
120 kg Serbest
|
|
55 kg Grekoromen
|
Ayhan Karakuş
|
55 kg Serbest
|
Ahmet Peker
|
60 kg Grekoromen
|
Rahman Bilici
|
63 kg Serbest
|
|
66 kg Grekoromen
|
Atakan Yüksel
|
66 kg Serbest
|
Ramazan Şahin
|
74 kg Grekoromen
|
|
84 kg Grekoromen
|
Nazmi Avluca
|
84 kg Serbest
|
|
96 kg Grekoromen
|
|
96 kg Serbest
|
Serhat Balcı
|
Halter
Disiplin
|
Sporcu
|
48 kg
|
Nurdan Karagöz
|
53 kg
|
Aylin Daşdelen
|
58 kg
|
|
62 kg
|
|
62 kg
|
|
63 kg
|
Sibel Şimşek
|
69 kg
|
|
69 kg
|
Mete Binay
|
85 kg
|
Nezir Sağır
|
Judo
Disiplin
|
Sporcu
|
73 kg
|
Sezer Huysuz
|
78 kg
|
Gülşah Kocatürk
|
Masa Tenisi
Disiplin
|
Sporcu
|
Tekler
|
Bora Vang
|
Tekler
|
|
Okçuluk
Disiplin
|
Sporcu
|
Klasik Yay
|
Begül Löklüoğlu
|
Taekwondo
Disiplin
|
Sporcu
|
67 kg
|
|
68 kg
|
|
80 kg
|
Bahri Tanrıkulu
|
Voleybol
Disiplin
|
Sporcu
|
|
|
|
|
|
Ergül Avcı
|
|
Esra Gümüş
|
|
Gizem Güreşen
|
|
Gözde Sonsırma
|
|
Gülden Kayalar Kuzubaşıoğlu
|
|
|
|
|
|
Neslihan Darnel
|
|
Özge Kırdar Çemberci
|
|
|
Yelken
Disiplin
|
Sporcu
|
470
|
|
470 Sınıfı
|
|
Finn
|
|
Laser
|
Mustafa Çakır
|
Laser Radial Sınıfı
|
|
Yüzme
Disiplin
|
Sporcu
|
100 m Kurbağalama
|
Dilara Buse Günaydın
|
100 m Serbest
|
Burcu Dolunay
|
100 m Serbest
|
|
100 m Sırtüstü
|
Hazal Sarıkaya
|
1500 m Serbest
|
|
200 m Kurbağalama
|
Dilara Buse Günaydın
|
200 m Sırtüstü
|
Derya Büyükuncu
|
50 m Serbest
|
Burcu Dolunay
|
LONDRA 2012
XXX. YAZ OLİMPİYAT OYUNLARI
27 Temmuz - 12 Ağustos 2012 tarihleri arasında İngiltere ve Birleşik Krallık'ın başkenti Londra’da düzenlendi. Oyunlara 66 kadın, 48 erkek toplam 114 sporcumuz katıldı.
Londra 1908 ve 1948’ten sonra Yaz Olimpiyat Oyunlarına üçüncü kez ev sahipliği yaptı ve Oyunları üç kez düzenleyen ilk kent oldu.
Oyunlarda en çok madalya kazanan sporcu yüzmede dört altın, iki gümüşle ABD’li yüzücü Michael Phelps olurken, ABD’li Missy Franklin dört altın bir bronz, yine ABD’li Allison Schmitt üç altın bir gümüş bir bronz madalya kazandılar. 5.000 ve 10.000m birincilikleri ile İngiliz atlet Mohamed Farah ve tekler şampiyonluğu ve karışık çiftler ikinciliği ile tenisçi Andy Murray, 100m ve 200m yarışlarını kazanarak Pekin 2008’deki unvanlarını koruyan Jamaikalı sprinter Usain Bolt öne çıkan sporcular arasında yer aldılar.
Oyunlardaki tek altın madalyamız taekwondoda Servet Tazegül’den geldi.
Kadınlar boks karşılaşmaları (üç sıklette) ilk kez bu Oyunlarda yapıldı. Londra, her ülkeden bir kadın sporcunun katıldığı ilk Oyunlar oldu.
Açılış Töreninde Türk Bayrağını Kadın Voleybol Milli Takımı Kaptanı Neslihan Darnel taşıdı.
Beşinci Altın Madalya
ABD kadın basketbol takımı üst üste beşinci Olimpiyat Oyunlarında şampiyon olmayı başardı.
Meksika’nın Futbol Başarısı
Meksika, Olimpiyat tarihindeki ilk altın madalyasını futbol finalinde Brezilya’yı 2-1 yenerek elde etti.
En Anlamlı Mağlubiyet
Suudi Arabistanlı judocu Wojdan Shaherkani'nin, kadınların spor kulüplerine katılmasının, hatta izleyici olarak bir spor bir organizasyonunda yer almasının bile yasak olduğu ülkesinden, IOC’nin çabaları ile gelip yarışması son derece anlamlıydı. Karşılaşması yalnızca 82 saniye sürse de, Olimpiyatlara katılarak ülkesinin spor tarihinde önemli bir yer edindiği kesin.